Jak koszty udziałowca wpływają na kalkulację wynagrodzenia wewnątrz grupy
W ostatnich latach organy podatkowe wykazują duże zainteresowanie nabywanymi przez podatników usługami niematerialnymi takimi jak usługi wsparcia czy usługi doradcze. Dlatego warto przeanalizować, czy wynagrodzenie za nie zostało ustalone na zasadach rynkowych.
Grupy kapitałowe często optymalizują swoje działania, przekazując rutynowe usługi, takie jak księgowość, finanse, controlling, IT, zakupy czy compliance, do wyspecjalizowanych jednostek. Także usługi wsparcia o charakterze strategicznym są często nabywane przez polskich podatników od swoich spółek matek. Usługi te są świadczone na rzecz np. firm produkcyjnych czy dystrybutorów, co pozwala im skupić się na głównej działalności. Ustalenie wynagrodzenia za takie usługi zgodnie z zasadą ceny rynkowej może być wyzwaniem dla podatników. Jednocześnie jest to jeden z najczęściej kontrolowanych obszarów przez organy podatkowe.
Wynagrodzenie za usługi wewnątrzgrupowe
Odpowiednie ustalenie wynagrodzenia za usługi wewnątrzgrupowe może być wyzwaniem dla podatników zarówno jeśli chodzi o sposób ustalenia wynagrodzenia, wyznaczenie jego wysokości, jak i określenie elementów bazy kosztowej.
Przy ustalaniu wynagrodzenia za świadczenie usług wewnątrzgrupowych w pierwszej kolejności strony określają metodę kalkulacji wynagrodzenia należnego za świadczone usługi.
Sposób kalkulacji wynagrodzenia w transakcjach realizowanych z podmiotami powiązanymi (cen transferowych) podatnik może ustalić według własnych preferencji i specyfiki transakcji, jednak na potrzeby ustalania zobowiązań podatkowych wartość tych usług powinna odpowiadać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta